Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
KİMLER ÜÇ AYLIK KDV BEYANNAMESİ VERME HAKKINA SAHİPTİR
08.05.2017, 14:33, (Bu konu en son: 08.05.2017, 15:00 Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: Ahmet Barlak.)
#1
KİMLER ÜÇ AYLIK KDV BEYANNAMESİ VERME HAKKINA SAHİPTİR
Çalışanlar.Net-KDV Kanununun 39’uncu maddesinin Maliye Bakanlığı'na verdiği yetki sonucu, bazı mükellef gruplarına  KDV beyanlarını  takvim yılının üçer aylık dönemlerine göre verme imkanı getirilmiştir. Bu mükellef grupları aşağıdaki sıralanmıştır:

• Gelir vergisi bakımından basit usulde vergilendirilen mükellefler,(215 seri No.lu GV Genel Tebliği)

• Basit usule tabi olup KDV Kanununun 17/4-a maddesindeki istisna kapsamında işlem yapmak istemeyen mükellefler,(KDV Kanununun 18/1 inci maddesi)

• Şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan mükellefler,(171 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği)    >KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞİNE BAKIN

• Şehiriçi yük taşımacılığı  yapan mükellefler,(32 Seri No.lu KDV Genel Tebliği)

• Münhasıran uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı  yapan mükelleflerden işletme hesabı esasına göre defter tutanlar,(21 Seri No.lu KDV Genel Tebliği)

• Münhasıran şehirlerarası yük taşımacılığı  yapan mükelleflerden işletme hesabı esasına göre defter tutanlar, (26 Seri No.lu KDV Genel Tebliği)

•Münhasıran uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı  ile şehirlerarası yük taşımacılığı  işini birlikte yapan mükelleflerden işletme hesabı esasına göre defter tutanlar.(32 Seri No.lu KDV Genel Tebliği)

• Konut Yapı Kooperatifleri.(3/7/2009 tarihinden itibaren bina inşaat ruhsatı alan konut yapı kooperatifleri adına, bina inşaat ruhsatının alındığı tarihten itibaren KDV mükellefiyeti tesis edilecek, vergiye tabi işlemleri bulunmasa dahi sözü edilen konut yapı kooperatifleri tarafından takvim yılının üçer aylık dönemleri itibariyle KDV beyannamesi verilecektir.-113 Seri No'lu KDV Genel Tebliği)

 

KAYNAK :http://www.calisanlar.net/index.php/vergisel-konular/75-vergisel-pratik-bilgiler/5038-kimler-kdv-beyannamesini-3-aylik-donemler-halinde-verme-hakkina-sahiptir
08.05.2017, 15:00, (Bu konu en son: 08.05.2017, 15:01 Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: Ahmet Barlak.)
#2
RE: KİMLER ÜÇ AYLIK KDV BEYANNAMESİ VERME HAKKINA SAHİPTİR
KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ


1. Vergilendirme Dönemi[/b]

3065 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine göre, KDV’de vergilendirme dönemi, faaliyet gösterilen takvim yılının üçer aylık dönemleridir. Ancak maddede Maliye Bakanlığına mükelleflerin gayri safi hasılatlarına göre üçer aylık vergilendirme dönemi yerine birer aylık vergilendirme dönemi tespit etme yetkisi verilmiştir.

Maliye Bakanlığına verilen bu yetki çerçevesinde, gerçek usulde vergilendirilen KDV mükelleflerinin birer aylık vergilendirme dönemine tabi olması uygun görülmüştür.

Aylık vergilendirme döneminin taşıdığı uygulama güçlükleri göz önüne alındığında, aşağıdaki mükelleflerin vergilendirme dönemi takvim yılının üç aylık dönemleri olarak belirlenmiştir.

Üçer aylık vergilendirme dönemi kapsamına giren mükelleflerin bu durumu beyanname verme süresinden önce ilgili vergi dairelerince bildirmeleri gerekir.

a) Gerçek usulde vergilendirilen ve işletme hesabı esasına göre defter tutan mükelleflerden,

- Münhasıran uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı,

- Münhasıran şehirlerarası yük taşımacılığı,

- Münhasıran uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı ile şehirlerarası yük taşımacılığı işini birlikte,

- Münhasıran şehir içi yük taşımacılığı,

yapan mükellefler için vergilendirme dönemi takvim yılının üçer aylık dönemleridir.

Şehir içi veya şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan mükelleflerin vergilendirme dönemi ise takvim yılının birer aylık dönemleridir.

Üçer aylık vergilendirme dönemine tabi olan mükelleflerin, bu faaliyetlerinin yanı sıra bir aylık vergilendirme dönemine tabi olan diğer faaliyetlerinin de bulunması halinde, bu mükelleflerin vergilendirme dönemi takvim yılının birer aylık dönemleridir.

b) Konut yapı kooperatiflerinin vergilendirme dönemi takvim yılının üçer aylık dönemleridir. 3065 sayılı Kanunun 40/3 üncü maddesi gereğince konut yapı kooperatifleri faaliyetlerinin olmadığı dönemlerde de KDV beyannamesi verirler.

c) Gelir Vergisi Kanununa göre basit usulde vergilendirilen mükelleflerin işlemleri 3065 sayılı Kanunun (17/4-a) maddesine göre KDV’den istisnadır. Ancak, 3065 sayılı Kanunun (18/1) inci maddesi kapsamında istisnadan vazgeçen basit usule tabi mükelleflerin yaptığı işlemlerde KDV hesaplanması gerekir.

Gelir Vergisi Kanununa göre basit usulde vergilendirilen ve 3065 sayılı Kanunun (17/4-a) maddesindeki istisnadan vazgeçenlerin vergilendirme dönemi takvim yılının üçer aylık dönemleridir.

Vergilendirme döneminin içinde mükellefiyetin tesis ettirilmesi vergilendirme dönemini değiştirmez. Vergilendirme dönemi içinde mükellefin işi bırakması, ölümü veya memleketi terk etmesi halinde, bu olayın vuku bulduğu tarihe kadar geçen süre vergilendirme dönemidir.

Örnek: 13/01/2013 tarihinde işe başlayıp mükellefiyet tesis ettiren mükellefin vergilendirme dönemi 13 Ocak-31 Ocak arasındaki dönemdir. Bu dönem arasındaki işlemler için 24/02/2013 tarihine kadar KDV beyannamesi verilir. Mükellefin bu dönemde vergiye tabi işleminin bulunmaması beyanname vermesini etkilemez.

3065 sayılı Kanunun 9 uncu maddesine göre vergi kesintisi yapmakla sorumlu tutulanlar için vergilendirme dönemi takvim yılının birer aylık dönemleridir.

İthalat, transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasındaki taşımacılık işlerinde vergilendirme dönemi gümrük bölgesine girildiği veya gümrük bölgesinden çıkıldığı andır.

3065 sayılı Kanunun (39/3) üncü maddesine göre Maliye Bakanlığı, mükellefleri gruplar içinde toplamaya ve gruplar için vergilendirme dönemlerinin başlangıç aylarını tespit etmeye yetkilidir. Bu takdirde üçer aylık dönemlerin aynı takvim yılı içinde olması şartı aranmaz.

 

 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  KANUNİ SÜRESİ İÇİNDE, MATRAH AZALTICI, DEVREDEN KDV ARTIRICI DÜZELTME BEYANNAMESİ VE Muradiye Karabulut 4 8,873 12.09.2017, 17:12
Son Yorum: Ahmet Barlak
  MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ VERİLME ZAMANI Ahmet Barlak 0 1,390 18.02.2017, 11:38
Son Yorum: Ahmet Barlak
  Kimler, ne zaman yazar kasa post almak zorunda? Ahmet Barlak 0 781 21.03.2016, 09:49
Son Yorum: Ahmet Barlak
  NAKLİYECİLERİN AYLIK 3 AYLIK BEYAN DÖNEMİNE TABİ TUTULMALARI Ahmet Barlak 0 987 22.12.2015, 17:13
Son Yorum: Ahmet Barlak
  GÜNLÜK ÜCRET, AYLIK MAKTU ÜCRET, ÜCRETİN ÖDEME ZAMANI Muradiye Karabulut 0 1,059 07.05.2015, 15:34
Son Yorum: Muradiye Karabulut

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi