İhbar Öneli Bölünebilir mi?

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
İhbar Öneli Bölünebilir mi?
19.12.2015, 10:02,
#1
İhbar Öneli Bölünebilir mi?
İhbar Öneli Bölünebilir mi?Ahmet Metin Aysoyİşveren işçinin iş sözleşmesini feshetmek isterse, işçiye İş yasasının 17.maddesinde yer alan ve işçinin kıdemine göre belirlenmiş sürelere göre önceden bildirimde bulunmak mecburiyetindedir. (Bildirimsiz fesih sadece 25.maddede yer alan sebeplerle sınırlıdır)İşçinin davranış ve yeterliliğinden veya işletme ve işin gereklerinden kaynaklanan geçerli sebeble iş sözleşmesi feshedilen işçinin kıdemine göre işverenin tarafından 8 hafta önceden haber vermek zorunda olduğunu varsayalım.İşveren bu 56 günlük ihbar önelinin 31 gününü  işçiye iş  arama süresi olarak kullandırır ve 31 gün ihbar süresinin sonunda iş sözleşmesini feshederek  geriye kalan 25 gününü ise ihbar tazminatı olarak öderse yapılan fesih bildirimi geçersiz olur. 8 haftalık ihbar tazminatını ödemek durumunda kalır.Konuya örnek Yargıtay kararı :Dairemizin yerleşik uygulamasına göre, ihbar öneli verilerek iş sözleşmesinin feshi halinde iş sözleşmesi önelin bitiminde feshedilmiş olur. Önelin bitiminden önce fesih halinde ise, önel verilmemiş sayılır ve bu suretle iş sözleşmesini fesheden taraf diğer tarafa ihbar öneline ait ücretin tamamını tazminat olarak ödemek durumunda kalır. İhbar önelinin bölünmezliği ilkesi yasa ya da sözleşmede öngörülen öneller bakımından farklı uygulanamaz. Sözleşme ile arttırılan süre dâhil olmak üzere ihbar öneli bütünlük arz eder ve bölünerek uygulama yapılamaz. Somut olayda dosya içeriğine göre, davalı işverence ibraz edilen ve davacının tebellüğ ettiği anlaşılan 30.12.2008 tarihli fesih bildiriminde, davacıya iş sözleşmesinin 31.01.2009 tarihinde feshedileceği belirtilmektedir. Kabul edilen hizmet süresine göre davacıya tanınması gereken ihbar öneli 8 haftadır. Fakat işverence davacının iş akdinin 31.01.2009 tarihinde feshedildiği, davacı işçiye sadece 31 gün ihbar öneli tanındığı anlaşılmaktadır. Bu halde işverence usulüne uygun ihbar öneli tanındığı kabul edilemez. Bu durumda ihbar öneli hiç kullanılmamış gibi önele ait ücretin tamamının ödenmesi gerekir. Mahkemece, ihbar önelinin bölünmezliği kuralı göz ardı edilerek davacının 8 hafta karşılığı ihbar tazminatı alacağının hüküm altına alınması gerekirken davacıya 31 gün ihbar öneli tanındığından bahisle bakiye 25 gün ihbar tazminatına hükmedilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir   Esas No. 2011/54410 Karar No. 2014/3699 Tarihi: 10.02.2014 Çalışma ToplumYargıtay 9.Hukuk


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Asıl işveren-alt işveren (taşeron) ilişkisinde alt işveren işçisinin İhbar tazminatın Ahmet Barlak 0 2,192 02.12.2015, 15:20
Son Yorum: Ahmet Barlak

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi