Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
Askere Giden İşçinin Kıdem Tazminatını Hak Edebilmesi İçin Ne Kadar Süre İçerisinde A
05.11.2015, 08:09,
#1
Askere Giden İşçinin Kıdem Tazminatını Hak Edebilmesi İçin Ne Kadar Süre İçerisinde A
Askere Giden İşçinin Kıdem Tazminatını Hak Edebilmesi İçin Ne Kadar Süre İçerisinde Askere Gitmesi Gerekir?

Tarih: 04.11.2015


Bilindiği üzere 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14’üncü maddesinde kıdem tazminatı alınabilecek durumlar sayılmıştır;

"Madde 14 - ( Değişik fıkra: 29.07.1983 - 2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin:

1. İşveren tarafından bu Kanunun 17’nci maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,
2. İşçi tarafından bu Kanunun 16’ncı maddesi uyarınca,
3. Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,
4. Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla;

Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır."
 

Görüldüğü üzere muvazzaf askerlik hizmeti dolayısı ile sözleşmesi feshedilen kişi kıdem tazminatını hak edecektir.

Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi E. 2013/14764, K. 2015/9463 sayılı kararında muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmek üzere ayrılan işçinin 5 ay içinde askere gitmediğini ve fesih tarihi ile askere sevk tarihi arasında geçen süre makul sayılamayacak kadar uzun olduğuna hükmetmiştir.

Mahkeme kararından anlaşılacağı üzere sözleşmenin feshi ile askere gitme tarihi arasında makul denilecek bir sürenin olması gerekmektedir. Aksi halde 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14’üncü maddesinde sayılan nedenlerin içerisinde değerlendirmek mümkün değildir. Mahkemenin verdiği makul süreden kastın sözleşmenin feshinden sonraki ilk askerlik celp döneminin olabileceği kanaatindeyim.

Kaynak: www.MuhasebeTR.com 
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 

 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  KIDEM TAZMİNATİ İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR Muradiye Karabulut 0 835 29.04.2015, 11:15
Son Yorum: Muradiye Karabulut
  YAŞ ŞARTI HARİÇ EMEKLİLİK ŞARTLARINI YERİNE GETİRENLERİN KIDEM TAZMİNATI ALMA DURUMU Muradiye Karabulut 2 1,585 29.04.2015, 11:14
Son Yorum: Muradiye Karabulut
  KIDEM TAZMİNATINDA SÜRE HESABI Muradiye Karabulut 1 1,035 29.04.2015, 11:10
Son Yorum: Muradiye Karabulut
  KIDEM TAZMİNATI MUHASEBELEŞTİRİLMESİ Muradiye Karabulut 0 1,821 29.04.2015, 11:08
Son Yorum: Muradiye Karabulut
  KIDEM TAZMİNATININ HACZİ YAPILABİLİR Mİ? Muradiye Karabulut 0 720 29.04.2015, 11:07
Son Yorum: Muradiye Karabulut

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi