S.M.KAZANCI GELECEK YILLARA AİT PEŞİN ÖDENEN GİDERLERİN ÖDENDİĞİ YILA GİDER YAZILMASI

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
S.M.KAZANCI GELECEK YILLARA AİT PEŞİN ÖDENEN GİDERLERİN ÖDENDİĞİ YILA GİDER YAZILMASI
02.06.2015, 15:26,
#1
S.M.KAZANCI GELECEK YILLARA AİT PEŞİN ÖDENEN GİDERLERİN ÖDENDİĞİ YILA GİDER YAZILMASI
Serbest Meslek Mensubu Gelecek Yıl Giderini Peşin Ödemesi Halinde Giderin Tamamını Ödenen Yılın Kazancından İndirim Konusu Yapabilir 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

Sayı

:

62030549-120[68-2014/474]-99

23/01/2015

Konu

:

2014 yılına ilişkin sigorta poliçe bedellerinin 2013 yılında ödenmesi durumunda hangi dönemde giderleştirileceği.

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunda, mali müşavirlik hizmetinden dolayı serbest meslek kazancı mükellefi olduğunuzu, mesleki faaliyetinizi icra ettiğiniz iş yeri ile ilgili "deprem, yangın, hırsızlık vb." riskleri bertaraf etmek için sigorta poliçesi yaptırdığınızı ve bu poliçe bedellerini de peşin ödediğinizi belirterek, bir sonraki hesap dönemiyle ilgili olarak peşin ödenen sigorta poliçe bedellerinin ödendiği takvim yılına ait serbest meslek kazancından gider olarak indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususunda bilgi talep edildiği anlaşılmakta olup konu hakkında Başkanlığımız görüşleri aşağıda açıklanmıştır.

            193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun;

            - 65 inci maddesinde, "Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

            Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır..."

            - 67 nci maddesinin birinci fıkrasında ise "Serbest meslek kazancı bir hesap dönemi içinde serbest meslek faaliyeti karşılığı olarak tahsil edilen para ve ayınlar ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden bu faaliyet dolayısıyla yapılan giderler indirildikten sonra kalan farktır..."

            - 68 inci maddesinde ise; "Serbest meslek kazancının tespitinde aşağıda yazılı giderler hasılattan indirilir:

            1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgâhlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgâh için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İşyeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.). ..."

            hükümleri  yer almaktadır.

            Öte yandan, serbest meslek kazançlarında geçerli olan "tahsil esası" kuralı gelirler ve giderler yönünden geçerli olduğundan, yıl içerisinde mal ve hizmet alım bedeli için yapılan ödemenin tamamının ödemenin yapıldığı yılda  gider olarak dikkate alınacağı tabiidir.

            Buna göre, yangın, deprem, hırsızlık, vb. risklere karşı sigortalattığınız iş yeriniz ile ilgili sigorta poliçe bedellerinin, ödemenin yapıldığı dönemde vergiye tabi kazancınızın tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır.

            Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.
 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SERBEST MESLEK ERBABI YANINDA ÇALIŞAN EŞE ÖDENEN Muradiye Karabulut 2 6,428 24.05.2019, 13:46
Son Yorum: Ahmet Barlak
  SİGORTA POLİÇE BEDELLERİNİN HANGİ DÖNEMDE GİDER YAZILACAĞI Ahmet Barlak 0 1,023 10.01.2019, 17:02
Son Yorum: Ahmet Barlak
  Home ofis olarak kullanılan konuta ait elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin indir Ahmet Barlak 0 961 04.09.2018, 09:46
Son Yorum: Ahmet Barlak
  Avukatlara Giderler Karşılığı Ödenen Bedeller İçin Tevkifat Yapılacak Mı? Ahmet Barlak 0 1,275 11.08.2018, 14:34
Son Yorum: Ahmet Barlak
  Serbest muhasebeci mali müşavirlerin YMM Olmak için yaptığı harcamaların gider durumu Ahmet Barlak 0 1,914 11.12.2017, 23:53
Son Yorum: Ahmet Barlak

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi