montaj bedellerinden dolayı istisnadan yararlanılıp yararlanılyamayacağı

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
montaj bedellerinden dolayı istisnadan yararlanılıp yararlanılyamayacağı
10.07.2021, 17:38,
#1
montaj bedellerinden dolayı istisnadan yararlanılıp yararlanılyamayacağı
Teşvik belgesi eki listelerde yer alan ve teşvik belgesi sahibi mükellefe bir bütün halinde teslimine teknik olarak imkân olmadığı için yatırım mahallinde kurulumu, montajı gerçekleştirilen makine-teçhizat istisna kapsamındadır. Bu uygulamada, bizzat teslimi yapan mükellef tarafından yatırım mahallindeki kurulum ve montaj işleri, teslimden ayrı olarak fiyatlandırılmadığı sürece hizmet olarak değerlendirilip istisna dışında tutulmaz, istisna kurulum ve montaj dâhil toplam bedele uygulanır.

Ancak, teşvik belgeli yatırım mallarına teslimden ayrı olarak verilen tadil, bakım, onarım gibi hizmetler ile başka mükelleflerden alınan (teslimi yapan mükellef tarafından alt yüklenicilerden alınan ve bedeli yatırım teşvik belgesi sahibi mükellefe ayrıca yansıtılanlar dahil) kurulum, montaj ve benzeri hizmetler istisna kapsamında değerlendirilmez.

açıklamalarına yer verilmiştir.

Buna göre, yatırım teşvik belgesi kapsamında alınan [b]makineye teslimden ayrı olarak verilen kurulum ve programlama hizmetinin Kanunun 13/d maddesinde yer alan istisna hükmü kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.
[/b]
Bilgi edinilmesini rica ederim.


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi