Yatırım Teşvik Belgesi Maliye KDV İstisna Yazısı (E-Tuys)

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
Yatırım Teşvik Belgesi Maliye KDV İstisna Yazısı (E-Tuys)
11.11.2019, 18:58,
#1
Yatırım Teşvik Belgesi Maliye KDV İstisna Yazısı (E-Tuys)
Yatırım Teşvik Belgesi Maliye KDV İstisna Yazısı (E-Tuys)
Yatırım teşvik belgeleri artık 2 temmuz 2018 tarihi itibarı ile elektronik sistem üzerinden (E-Tuys) düzenlenmeye başlanılmıştır. Yeni sistemin uygulanması ile birlikte uygulamalarda bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Esasen elektronik teşvik (E-Tuys) yatırım teşvik belgesi kapsamında verilen devlet desteklerinin uygulama konularına pratik çözümler getirmektedir. Yatırımcının zaman ve maliyet kayıplarının önlenmesine yönelik geliştirilen E-Tuys elektronik teşvik sistemi son derece başarılı sistemsel bir uygulama aracıdır. Ancak uygulamanın henüz yeni olması nedeni ile bazı muhataplarca da henüz tam olarak anlaşılamamış olup bu aşamada bazı aksaklıklar da yaşanabilmektedir.
Yatırım Teşvik belgesi kapsamında KDV muafiyet yazısının vergi dairelerince sistem üzerinden alınarak yatırımcıya verilmesine yönelik işlemlerin sonuçlandırılmasında, yatırımcılar vergi dairelerine müracaat ettiklerinde sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bazı vergi daireleri (İhtisas vergi daireleri hariç) eski sistem yatırım teşvik belgelerine alışık oldukları için yatırımcıdan teşvik belgesi ve eklerini istemektedirler. Hal böyle iken yatırımcı da haklı olarak kağıt ortamında vergi dairesine bir belge veremeyince vergi dairesi de KDV muafiyet belgesi işlemlerini sonuçlandırmada zaman kayıpları yaşanabilmektedir.
Bilindiği üzere elektronik teşvik belgesi artık kağıt ortamında verilmemektedir. E-Tuys sistemi Maliye Bakanlığı vergi sistemi (VEDOP) sistemine entegre edilmiştir. VEDOP sistemine yatırımcının (Gerçek veya tüzel kişi) vergi numarası ile giriş yapan vergi dairesi sistem operatörü ilgili KDV istisnası kutucuklarını işaretleyerek e-Tuys sisteminden onaylanan yatırım teşvik belgesi ve eklerini görmeleri mümkün olmaktadır. Türkiye’de mevcut ihtisas vergi daireleri E-Tuys sistemini ilk uygulayan kurumlardır. Bizim önerimiz, E-Tuys sisteminden KDV istisna yazısı veremeyen vergi dairesi yetkililerinin İhtisas vergi dairelerinden birisini arayarak işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda bir fikir almalarıdır. Bu şekilde elektronik teşvik belgesi ile vergi daireleri KDV istisna yazılarını daha pratik bir şekilde zaman kaybına neden olmadan sistem üzerinden verebilmeleri mümkün olacaktır.

Benzer Konular:


kaynak:
https://dengemusavirlik.com/yatirim-tesvik-belgesi-maliye-kdv-istisna-yazisi-e-tuys.htm


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yatırım Harcamaları İçin Verilen Avanslar İndirimli Kurumlar Vergisi Hesaplamasında D Ahmet Barlak 0 322 26.09.2023, 07:24
Son Yorum: Ahmet Barlak
  yatırım teşvik belgesi dikkat edilecek unsurlar Ahmet Barlak 0 2,309 07.07.2021, 18:45
Son Yorum: Ahmet Barlak
  Asgari Sabit Yatırım Teşvik Tutarları Ne Kadar Artırıldı? Ahmet Barlak 0 2,217 06.07.2021, 12:43
Son Yorum: Ahmet Barlak
  Yatırım Teşvik Belgesi Elektronik Ortamda Nasıl Çıkarılır? Ahmet Barlak 0 2,932 19.11.2020, 08:47
Son Yorum: Ahmet Barlak
  YAPILAN AVANS ÖDEMELERİNİN YATIRIM HARCAMASI SAYILIP SAYILMAYACAĞI Ahmet Barlak 0 4,496 16.10.2019, 08:38
Son Yorum: Ahmet Barlak

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi