ÖZEL OKUL KAZANÇLARI 5 YIL KURUMLAR VERGİSİNDEN İSTİSİNA

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
07.08.2019, 08:27,
Abuzer Akbıyık
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
abuzerakbiyik@hotmail.com

Özel Okul Kazançlarına Kurumlar Vergisi İstisnası
Kurumlar vergisi mükellefi olan, okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve orta öğretim özel okulları özel kreş ve gündüz bakımevleri ile Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara veya kamu yararına çalışan derneklere bağlı rehabilitasyon merkezlerinin işletilmesinden, 5 hesap dönemi itibarıyla elde edilen kazançlar kurumlar vergisinden müstesnadır.

Yürürlükte olan 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanununda özel eğitim ve öğretim işletmeleri kazançları ile ilgili istisna, kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (ı) bendinde yer almaktadır. İlgili maddede 5228 ve 6745 Sayılı Kanun ve 700 Sayılı Kanun Hükmünde Karar ile değişiklik yapılmıştır.

Yürürlükte olan son hali ile; Okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve orta öğretim özel okulları (07.09.2016 tarih ve 29824 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6745 sayılı kanunun 64 üncü maddesiyle eklenen ibare; Yürürlük: 01.01.2017) özel kreş ve gündüz bakımevleri ile (07.07.2018 Tarih ve 30471 (2.Mük.) nolu Resmi Gazetede yayınlanan 700 Sayılı KHK'nın 173 üncü maddesiyle değişen ibare; Yürürlük:09.07.2018) Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara veya kamu yararına çalışan derneklere bağlı rehabilitasyon merkezlerinin işletilmesinden, ilgili Bakanlığın görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığının belirleyeceği usûller çerçevesinde 5 hesap dönemi itibarıyla elde edilen kazançlar kurumlar vergisinden müstesnadır.

Kurumlar Vergisi kanunun 5. Maddesinin (ı) bendinde düzenlenen eğitim ve öğretim işletmelerine sağlanan Kurumlar Vergisi istisnasının kapsamı, yararlanma koşuları ile ilgili ayrıntılı bilgiler. 03.04.2007 tarih ve 26482 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 1 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinde yer almıştır. 31.12.2016 tarih ve 29935 (3.Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 11 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği ile 1 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinde değişiklikler yapılmıştır. Tebliğde İstisnanın Kapsamı, Yararlanma Koşulları, Eğitim-öğretim kazançlarına ilişkin istisna, Rehabilitasyon merkezlerine ilişkin istisna, Kreş ve gündüz bakımevlerine ilişkin istisna, İstisnanın süresi, istisna süresi içinde yeni okul, kreş ve gündüz bakımevi veya merkez yapılması, İstisnadan yararlanan işletmenin satılması veya devredilmesi konularında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

İSTİSNA UYGULAMASI İÇİN MALİYE BAKANLIĞINA BAŞVURULMAYACAKTIR
Daha önceleri mükellefler, Kurumlar Vergisi istisnasından istifade etmek için, faaliyete geçmelerini müteakiben Maliye Bakanlığına yazılı olarak başvurmaları gerekmekte idi. 31.12.2016 tarih ve 29935 (3.Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kurumlar Vergisi Genel Tebliği (Seri no:1)inde değişiklik Yapılmasına Dair 11 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin 6. Maddesiyle İstisnadan istifade etmek için Maliye Bakanlığına Müracaat kaldırıldırılmıştır. Buna göre; Mükellefler, Milli Eğitim Bakanlığınca kendilerine verilen kurum açma izin belgesiyle, faaliyete geçtikleri hesap döneminden itibaren söz konusu istisnadan yararlanabileceklerdir. Mükelleflerin, söz konusu istisnadan yararlanmak için ayrıca Maliye Bakanlığına başvurmalarına gerek bulunmamaktadır.

06.08.2019

Kaynak: http://www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EĞİTİM HARCAMALARININ YILLIK GELİR VERGİSİNDEN DÜŞ Muradiye Karabulut 6 28,302 12.10.2023, 15:59
Son Yorum: Ahmet Barlak
  Cami ve Okul Yapımı İçin Yapılacak Harcamalarda KDV Nasıl Ödenmeyebilir Ahmet Barlak 1 10,315 21.10.2021, 14:05
  Yaygın Din Eğitimi Verilen Kurumlar İle İbadethanelere Yapılan Bağış ve Yardımlar Ahmet Barlak 1 10,316 21.10.2021, 13:23
  ÖZEL İNŞAATLARDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN VERGİLENDİRİLMESİ Ahmet Barlak 2 12,379 20.06.2021, 19:56
  OKUL AİLE BİRLİKLERİNİN SGK TEŞVİKLERİNDEN YARARLANABİLECEK Ahmet Barlak 0 7,297 21.10.2017, 11:11

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi