İHRACATCI TARAFINDAN İMALATÇILARA VERİLEN YAZILARIN BİLDİRİM SÜRESİ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Bu konuyu Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz: Facebook Twitter
İHRACATCI TARAFINDAN İMALATÇILARA VERİLEN YAZILARIN BİLDİRİM SÜRESİ
31.08.2017, 08:47,
#1
İHRACATCI TARAFINDAN İMALATÇILARA VERİLEN YAZILARIN BİLDİRİM SÜRESİ
İhraç kaydıyla teslim ettikleri malların ihraç edildiğine ilişkin imalatçılara yazı veren ihracatçıların bir aylık listeyi verecekleri süre hakkındaT.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
(Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)  
 
  TARİH : 08.09.2011 SAYI : B.07.1.GİB.4.34.17.01-KDV.11-1519 KONU : İhraç kaydıyla teslim ettikleri malların ihraç edildiğine ilişkin imalatçılara yazı veren ihracatçıların bir aylık listeyi verecekleri süre hk.
İLGİ: …
İlgide kayıtlı dilekçenizde, ihraç kayıtlı teslimlere ilişkin olarak 113 Seri No.lu Katma Değer Vergisi (KDV) Genel Tebliğinde, imalatçılara ihraç kaydıyla teslim edilen malların ihraç edildiğine ilişkin yazı veren ihracatçıların, bir ay içerisinde bu yazıyı verdikleri imalatçılara ait bir listeyi, izleyen ayın 15. günü akşamına kadar kendilerinin bağlı bulunduğu vergi dairelerine vermeleri gerektiği, ancak, ihracatçılar tarafından söz konusu listenin bağlı olunan vergi dairesine bildirilme süresi konusunda tereddüt yaşandığı belirtilerek konu hakkında görüş istenilmektedir.
3065 sayılı KDV Kanununun;
 
  • 11/1-c maddesinde, ihraç edilmek şartıyla imalatçılar tarafından kendilerine teslim edilen mallara ait KDV'nin ihracatçılar tarafından ödenmeyeceği, mükelleflerce tahsil edilmeyen ancak ilgili dönem beyannamesinde beyan edilecek olan bu verginin vergi dairesince tarh ve tahakkuk ettirilerek tecil olunacağı,
  • 32. maddesinde ise, bu Kanunun 11, 13, 14, 15 ve 17/4-s maddeleri kapsamına giren işlemler nedeniyle yüklenilen ve indirimle giderilemeyen KDV nin bu işlemleri yapanlara iade edileceği
hükme bağlanmıştır.
99 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin 4. bölümünde, gümrük beyannamesi üzerinde bilgileri yer almayan imalatçıların ihraç kaydıyla teslim ettikleri malların ihraç edildiğine dair ihracatçı firmadan onaylı bir yazı alacakları, vergi dairelerinin gümrük beyannamesinin aslı veya noter, YMMya da gümrük idaresince onaylı örneği ile birlikte ibraz edilecek bu yazıya istinaden imalatçıların terkin ve iade işlemlerini yerine getirecekleri belirtilmiştir.
113 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (G/3) bölümü ile 99 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin 4. bölümünün sonuna eklenen paragrafa göre, imalatçılara ihraç kaydıyla teslim ettikleri malların ihraç edildiğine ilişkin yazı veren ihracatçıların, bir ay içerisinde bu yazıyı verdikleri imalatçılara ait bir listeyi (bu listede asgari yazı verilen imalatçıların adı-soyadı, unvanı, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası ile adres bilgilerine yer verilecektir.), izleyen ayın 15. günü akşamına kadar kendilerinin bağlı bulunduğu vergi dairelerine vermeleri gerektiği ifade edilmiştir.
Buna göre, ihraç kaydıyla teslim ettikleri malların ihraç edildiğine ilişkin imalatçılara yazı veren ihracatçıların, bir aylık dönem içerisinde bu tür yazı verdikleri imalatçılara ait bir listeyi, yazı verdikleri dönemi izleyen ayın 15. günü akşamına kadar kendilerinin bağlı bulunduğu vergi dairelerine vermeleri gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kanuni süresinden sonra verilen düzeltme beyannamesinde TECİL EDİLECEK KDV BULUNMASI Ahmet Barlak 3 3,477 07.10.2016, 11:24
Son Yorum: Ahmet Barlak
  İHRAÇ KAYITLI TESLİMLERDE FATURANIN, İHRACATCI FİRMANIN FATURA TARİHİNDEN SONRA DÜZE Muradiye Karabulut 1 2,722 29.04.2015, 10:27
Son Yorum: Muradiye Karabulut

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi